Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

Uczeń z dysleksją

Obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w roku 2023 odbywają się w dniach 02.10.23 – 06.10.23 pod hasłem „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”.

Celem corocznej, październikowej akcji Polskiego Towarzystwa Dysleksji jest przypomnienie, iż wśród dzieci chodzących do każdej szkoły są uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Międzynarodowe Towarzystwo Dyslektyczne podaje, że „Dysleksja – jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się na podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania  i poprawnego pisania…”

W obiegowej opinii dysleksja to określenie specyficznych trudności w czytaniu (z greckiego: dys– trudność, niemożność, lexis – czytać), wymiennie obok dysgrafii – trudności w opanowaniu czytelnego, kształtnego pisania (z greckiego – grapho – pisać, rysować), dysortografii – trudności w opanowaniu poprawnej pisowni (dys– trudność, niemożność i orthos-prosty, prawidłowy, grapho – pisać, rysować) czy dyskalkulii  problemów z matematyką.

Nasza szkoła włącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Przez cały tydzień realizujemy różne przedsięwzięcia:
– spotkania czytelnicze w klasach
– konkurs kaligraficzno-ortograficzno-gramatyczny
– zabawy logopedyczne „Łamańce językowe” dla uczniów.

Anna Chojnacka
logopeda