Międzynarodowy projekt edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”

Certyfikat "Lekturki spod chmurki"

W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole realizowany był Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” – III edycja ,,Poznajemy zawody’’

W klasie 3a projekt został przeprowadzony jako innowacja programowo – metodyczna. Patronat honorowy nad projektem sprawował: Minister Edukacji i Nauki, Kujawsko–Pomorski Kurator Oświaty, Dwukropek, Mapa Karier, Niezbędnik Nauczyciela.

Opierał się on na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne przedsięwzięcia.

Dużo uwagi poświęciliśmy na działania dotyczące rozwoju umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej poprzez wybór ciekawych lektur, spotkania z rodzicami oraz atrakcyjne formy pracy z tekstem, z Mapą Karier i aktywność z wykorzystaniem szerokiej gamy metod aktywizujących oraz nowoczesnych technologii informacyjnych.

Projekt służył integracji zespołu klasowego.

Pomysłowość i kreatywność uczestników przedsięwzięcia była imponująca, a wsparcie rodziców w różnych aktywnościach nieocenione.

Nasze całoroczne działania były systematycznie opisywane i zamieszczane w postaci fotorelacji lub videorelacji w biteable, genially lub canvie na szkolnym facebooku i w grupie projektowej.

Serdecznie dziękuję moim uczniom oraz ich rodzicom za zaangażowanie w realizację zadań projektowych, rodzicom za prowadzenie cyklicznych warsztatów z doradztwa zawodowego. To było cenne doświadczenie dla nas wszystkich.

Mam nadzieję, że przygoda z projektem będzie dla uczniów początkiem czytelniczej przygody i wierzę, że książki będą im towarzyszyły przez całe życie.

Anna Chojnacka