29 września-Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Grafika "Dzień głośnego czytania"

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne.

Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do tej ogólnopolskiej akcji włączyła się biblioteka szkolna oraz uczniowie klas 7-8, którzy czytali młodszym uczniom fragmenty wybranych przez siebie książek: ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek’’, ,,Dżok legenda o psiej wierności’’, ,,Mikołajek i nowy rok szkolny’’. Wspólne czytanie dało możliwość zapoznania się z nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i było zachęceniem do wypożyczania książek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był też okazją do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom na głos i ile niesie ze sobą korzyści.

H. Stąpała

A. Chojnacka