Przejdź do treści

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 322 im. Jana Brzechwy

WYCIECZKA KLASY 6B W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA „POZNAJ POLSKĘ”

  • przez
poznaj Polskę- logo

Na przełomie maja i czerwca (29.05. – 01.06.) uczniowie klasy 6b SP 322 udali się na 4-dniową wycieczkę szlakiem Grunwald – Górki Zachodnie – Gdańsk – Malbork współfinansowaną przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Wzięły w niej udział 23 osoby wraz z dwiema opiekunkami p. Barbarą Totoś i p. Agnieszką Dworak.

Program wycieczki obejmował następujące punkty:

Dzień 1: Tego dnia uczniowie odwiedzili miejsce jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy tj. Bitwy pod Grunwaldem, która miała miejsce 15 lipca 1410 r. Mieli okazję zobaczyć, jak rozległy teren obejmowało pole bitewne oraz wyobrazić sobie ilu rycerzy brało w niej udział. W trackie spaceru obejrzeli Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, napotkali także ruiny kaplicy pobitewnej oraz Kamień Jungingena – miejsce upamiętniające śmierć Wielkiego Mistrza Krzyżackiego.

Dzień 2: Kolejne miejsce, do którego udali się uczniowie to Centrum Hevelianum w Gdańsku. Zwiedzili tam wystawę „Z Energią”, gdzie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób czerpie się energię ze źródeł odnawialnych takich jaki woda, czy wiatr. Ponadto mieli okazję przeprowadzić wiele interesujących doświadczeń, m. in. czy nasze ciało przewidzi prąd, jak wygląda utylizacja i recykling śmieci (makieta wykonana z klocków LEGO) i inne.

Tego samego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, w którym wzięli udział w warsztatach historycznych. Pod kierownictwem pani przewodniczki próbowali zrekonstruować historię strajku w sierpniu 1980 roku. Zadania, które zrealizowali, pomogły im wyobrazić sobie życie ludzi w tamtym czasie oraz zrozumieć problemy, jakich doświadczali w swojej codzienności i jak wpłynęły one na wybuch strajku. Odkrywali również postulaty, których domagali się robotnicy i jaki był rezultat protestu.

Popołudniu uczniowie wzięli udział w niezwykłej lekcji wf-u pod okiem mistrza olimpijskiego Leszka Blanika w największej i najnowocześniejszej hali gimnastycznej w Polsce. Wszyscy świetnie się bawili mogąc spróbować swoich sił na równoważni, drążku, czy wykonując salta. Niektórzy być może odkryli pasję do gimnastyki sportowej.

Dzień 3: Pierwszym punktem tego dnia był Kajakowy Spacer Miejski, czyli możliwość podziwiania Gdańska od strony wody. Uczniowie, płynąc w kajakach rzeką Motławą, mieli okazję obejrzeć spichlerze – najważniejsze gdańskie budynki położone nad wodą, dostrzegli kilka detali: rok budowy Mostu Stągiewnego, znak wielkiej wody, a także przepłynęli obok „Słodka” – statku-muzeum (pierwszego zbudowanego całkowicie w Polsce statku pełnomorskiego).

Następnie udali się na tradycyjny spacer po gdańskiej Starówce, gdzie podziwiali architekturę miasta oraz miejsca takie jak: pomnik Neptuna, Złota Brama, czy Brama Wyżynna.

W godzinach popołudniowych uczniowie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, w którym podziwiając interaktywne wystawy poznali jej historię. W drodze powrotnej z muzeum odwiedzili Westerplatte – miejsce niezwykle związane z II wojną, gdyż uznawane za symbol jej wybuchu.

Dzień 4: Ostatniego dnia wycieczki w drodze powrotnej do Warszawy uczestnicy udali się do Malborka, aby zwiedzić tamtejsze muzeum znajdujące się na terenie pokrzyżackiego zamku. W czasie dwugodzinnego spaceru pod kierownictwem pani przewodniczki uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia Zakonu Krzyżackiego, podziwiali niezwykłą architekturę ogromnego zamku, poznali także jego dzieje, gdy trafił w ręce polskich władców. Zwiedzili wystawę bursztynu, broni i wiele innych.

Wycieczka przyniosła dużo radości oraz niezapomnianych wrażeń, a także była cenną lekcją, która dostarczyła uczniom wszechstronnej wiedzy z różnych dziedzin. Wszystkie założone punkty programu zostały zrealizowanie. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do domu pełni niezapomnianych wspomnień, co było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Skip to content