Przejdź do treści

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 322 im. Jana Brzechwy

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 322 im. Jana Brzechwy
w Warszawie

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

  • przez
Plakat "Down Syndrome Day"

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby te mają takie same potrzeby, jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Każdy z nas również może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. Wystarczą do tego kolorowe skarpetki.

Zachęcamy, aby 21 marca każdy uczeń założył kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3-go miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 roku pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Anna Chojnacka

logopeda

Skip to content